Współczesny Grochów to przede wszystkim zespół osiedli mieszkaniowych i z tym głównie się kojarzy. Przyglądając się jego historii z bliska, łatwo odkryć, że rodowód tej części Warszawy jest, nie tylko wyjątkowo długi, ale także zaskakująco barwny.
Pierwsze wzmianki o wsi Grochowo pochodzą z XIII wieku, kiedy obszar ten był osadą rycerską. Dalsze dzieje to coraz bardziej intensywny rozwój oraz wydarzenia, które jak w soczewce, skupiają losy całego miasta. Przykładem mogą być choćby wojny szwedzkie w połowie XVII wieku, które zahamowały rozwój okolicy. Zwrot nastąpił dopiero w kolejnym stuleciu, kiedy ziemie przeszły pod panowanie Stanisława Augusta. Zostało to upamiętnione nazwaniem jednej z ulic, położonej na granicy Grochowa i Kamionka, imieniem wspomnianego króla. To właśnie w tej okolicy, na tyłach Grochowskiej, głównej ulicy tej części miasta znajdują się ponadto Błonia Elekcyjne, na których na króla wybrano Henryka Walezego w 1573 roku.
W kolejnych stuleciach zwrot w rozwoju Grochowa zbiegł się z okresem rewolucji przemysłowej, za sprawą której w tym rejonie zaczęły powstać fabryki, dające miejscowej ludności zatrudnienie. To wówczas powstały zakłady produkcyjne branży spożywczej i chemicznej, m.in. browar, wytwórnia wina szampańskiego i wódek firmy Osterloff, fabryka świec i mydła J. Hocha, farbiarnia i pralnia chemiczna firmy Ch. Geber. W efekcie w drugiej połowie XIX wieku Grochów był już jednym z większych podwarszawskich ośrodków przemysłowych. Początek XX wieku, zwłaszcza okres międzywojenny, to dalsza industrializacja, która zaowocowała pojawieniem się na mapie Grochowa między innymi takich fabryk, jak Polskie Zakłady Optyczne.
Wraz z powstawaniem nowych miejsc pracy zwiększała się liczba mieszkańców. Było to impulsem to budowy nowych osiedli mieszkaniowych jeszcze przez II wojną światową. Warto przywołać choćby osiedle przy Podskarbińskiej, które było jednym z pierwszych spółdzielczych projektów w Polsce. To także tu, na Grochowie, powstało kultowe osiedle na Przyczółku Grochowskim zaprojektowane przez wizjonerów Oskara Hansena i jego żonę Zofię Garlińską-Hansen.
Grochów obecnie jest obszarem typowo mieszkaniowym. Od wielu dekad jest wybierany jako miejsce do życia, ze względu na wyjątkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Jednym z kluczowych punktów jest Rondo Wiatraczna, gdzie kiedyś funkcjonował legendarny Universam, a obecnie istnieje galeria handlowa. Także okolice Placu Szembeka, gdzie znajdziemy bazarek oraz skwer są dobrze znane i lubiane przez „lokalną społeczność”.
W kontekście Grochowa jako miejsca do zamieszkania, nie sposób nie wspomnieć o licznych terenach zielonych, jak choćby Park Znicza czy Park im. Józefa Polińskiego, a także słynny Park Skaryszewski u zbiegu Grochowa, Kamionka i Saskiej Kępy. Nie brakuje tu także obiektów rekreacyjnych, jak baseny, boiska na świeżym powietrzu oraz placówek edukacyjnych: przedszkoli oraz szkół. W niedalekiej przyszłości zaś rewitalizacji doczeka się teren zajmowany w przeszłości przez SGGW, który w nowej odsłonie stanie się siedzibą Sinfonia Varsovia.
Wszystko to sprawia, że Grochów jest niezwykle atrakcyjną okolicą do zamieszkania, którą coraz częściej wybierają zarówno single jak i rodziny z dziećmi.
Dzięki realizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie „lex deweloper” będziemy mogli dostosować zagospodarowanie terenu przy ul. Omulewskiej 24 do obecnych potrzeb mieszkańców oraz zrealizować dodatkowe inwestycje wpływające na komfort życia społeczności lokalnej.