Grochów - miejsce,
w którym wiele osób chce zamieszkać

Współczesny Grochów to przede wszystkim zespół osiedli mieszkaniowych i z tym głównie się kojarzy. Przyglądając się jego historii z bliska, łatwo odkryć, że rodowód tej części Warszawy jest, nie tylko wyjątkowo długi, ale także zaskakująco barwny. 

Miejsce z bogatą historią w tle

Pierwsze wzmianki o wsi Grochowo pochodzą z XIII wieku, kiedy obszar ten był osadą rycerską. Dalsze dzieje to coraz bardziej intensywny rozwój oraz wydarzenia, które jak w soczewce, skupiają losy całego miasta. Przykładem mogą być choćby wojny szwedzkie w połowie XVII wieku, które zahamowały rozwój okolicy. Zwrot nastąpił dopiero w kolejnym stuleciu, kiedy ziemie przeszły pod panowanie Stanisława Augusta. Zostało to upamiętnione nazwaniem jednej z ulic, położonej na granicy Grochowa i Kamionka, imieniem wspomnianego króla. To właśnie w tej okolicy, na tyłach Grochowskiej, głównej ulicy tej części miasta znajdują się ponadto Błonia Elekcyjne, na których na króla wybrano Henryka Walezego w 1573 roku.

W kolejnych stuleciach zwrot w rozwoju Grochowa zbiegł się z okresem rewolucji przemysłowej, za sprawą której w tym rejonie zaczęły powstać fabryki, dające miejscowej ludności zatrudnienie. To wówczas powstały zakłady produkcyjne branży spożywczej i chemicznej, m.in. browar, wytwórnia wina szampańskiego i wódek firmy Osterloff, fabryka świec i mydła J. Hocha, farbiarnia i pralnia chemiczna firmy Ch. Geber. W efekcie w drugiej połowie XIX wieku Grochów był już jednym z większych podwarszawskich ośrodków przemysłowych. Początek XX wieku, zwłaszcza okres międzywojenny, to dalsza industrializacja, która zaowocowała pojawieniem się na mapie Grochowa między innymi takich fabryk, jak Polskie Zakłady Optyczne.

Wraz z powstawaniem nowych miejsc pracy zwiększała się liczba mieszkańców. Było to impulsem to budowy nowych osiedli mieszkaniowych jeszcze przez II wojną światową. Warto przywołać choćby osiedle przy Podskarbińskiej, które było jednym z pierwszych spółdzielczych projektów w Polsce. To także tu, na Grochowie, powstało kultowe osiedle na Przyczółku Grochowskim zaprojektowane przez wizjonerów Oskara Hansena i jego żonę Zofię Garlińską-Hansen.

Grochów – miejsce, gdzie warto zamieszkać

Grochów obecnie jest obszarem typowo mieszkaniowym. Od wielu dekad jest wybierany jako miejsce do życia, ze względu na wyjątkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Jednym z kluczowych punktów jest Rondo Wiatraczna, gdzie kiedyś funkcjonował legendarny Universam, a obecnie istnieje galeria handlowa. Także okolice Placu Szembeka, gdzie znajdziemy bazarek oraz skwer są dobrze znane i lubiane przez „lokalną społeczność”.

W kontekście Grochowa jako miejsca do zamieszkania, nie sposób nie wspomnieć o licznych terenach zielonych, jak choćby Park Znicza czy Park im. Józefa Polińskiego, a także słynny Park Skaryszewski u zbiegu Grochowa, Kamionka i Saskiej Kępy. Nie brakuje tu także obiektów rekreacyjnych, jak baseny, boiska na świeżym powietrzu oraz placówek edukacyjnych: przedszkoli oraz szkół. W niedalekiej przyszłości zaś rewitalizacji doczeka się teren zajmowany w przeszłości przez SGGW, który w nowej odsłonie stanie się siedzibą Sinfonia Varsovia. 

Wszystko to sprawia, że Grochów jest niezwykle atrakcyjną okolicą do zamieszkania, którą coraz częściej wybierają zarówno single jak i rodziny z dziećmi.

Korzyści z naszej inwestycji

Dzięki realizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie „lex deweloper” będziemy mogli dostosować zagospodarowanie terenu przy ul. Omulewskiej 24 do obecnych potrzeb mieszkańców oraz zrealizować dodatkowe inwestycje wpływające na komfort życia społeczności lokalnej.

Przebudowa boiska
przy szkole nr 163 im. Batalionu Zośka przy ul. Osieckiej 28/32
Modernizacja skweru
przebudowa miejskiego terenu zielonego
Rozbudowa i remont ulic
przyległych do inwestycji
Nowe usługi lokalne
dostępne dla mieszkańców
Nowoczesna niższa zabudowa
zastąpi aktualny hotel
Otwartość
ogólnodostępne części wspólne
30% powierzchni
biologicznie czynnej
Różany ogród
na dziedzińcu